CORK – Centar za održivi razvoj kroz kulturu

CORK – Centar za održivi razvoj kroz kulturu

CORK – Centar za održivi razvoj kroz kulturu promovira inovativne holističke pristupe proučavanja kulture s ciljem održivog razvoja. Kultura se pritom sagledava kroz intrinzičnu (ono što sama kultura jest) odnosno instrumentalnu vrijednost (kakva je njena uloga u razvoju drugih područja). U fokusu istraživanja su teme kulturnog turizma, kreativnih industrija, kulturne baštine, inovacija u kulturi i društvenih inovacija, ekonomije doživljaja i bihevioralne ekonomije u području kulture kroz koje se istražuju faktori utjecaja na stvaranje doživljaja i psihološke dobrobiti. Također, istražuju se i teme međunarodne suradnje i međunarodnih odnosa u kulturi, kako u europskom, tako i globalnom kontekstu. Polazi se od hipoteze da je kultura temeljna komponenta razvoja društva i ima značajnu razvojnu ulogu koja se očituje u razvoju gradova i ruralnih područja, povećanju ekonomskog blagostanja i jednakosti, poboljšanju zdravlja, očuvanju okoliša, poboljšanju sustava obrazovanja, unaprjeđenju urbanog planiranja, razvoju održivog turizma, poboljšanju kvalitete života, unaprjeđenju međunarodne suradnje i odnosa itd. Inovativni pristupi proučavanju kulture mogu promijeniti pogrešnu percepciju kulture kao troška te iskoristiti njen potencijal u općem razvoju. Isto je u skladu i s važećim strateškim prioritetima razvoja Hrvatske. Osim spomenutih tema koje su u istraživačkom kontinuitetu, istraživanja kojima se Centar bavi očituju se i u temama psihologije kreativnosti, terapije umjetnošću i psihološke dobrobiti (wellbeing), kulture hrane, „zelene“ kulture itd. s ciljem unaprjeđenja kulturne ponude, postizanja održivog razvoja, odnosno učinkovitih javnih politika.

Glavni cilj istraživanja u okviru Centra je dokazati važnost kulture za opći društveni razvoj i psihološku dobrobit (wellbeing) pojedinaca i društva kako bi se riješili društveni problemi, a njena uloga u javnim politikama i održivom razvoju značajnije valorizirala. To podrazumijeva razvoj i testiranje novih koncepata osiguranja održivosti kulture odnosno nove razvojne modele u kulturi.

Osim suradnje u okviru Odjela za resursnu ekonomiju, zaštitu okoliša i regionalni razvoj (npr. teme baština u zelenom, društveno poduzetništvo, regionalni razvoj, turizam), Centar djeluje kao „sidro“ koje tematski povezuje Odjel za kulturu i komunikacije (npr. teme kulturnih politika, kulture i obrazovanja, sudioničkog upravljanja u kulturi); Odjel za europske integracije (npr. teme društvenog poduzetništva i društvenih inovacija, pripreme i provedbe EU projekata); Odjel za međunarodne gospodarske i političke odnose (npr. teme međunarodnih odnosa u kulturi). Također, pretpostavlja se i suradnja s ostalim IRMO Centrima (npr. teme kultura i migracije, kreativne industrije).

Objavljen novi znanstveni rad o vrijednostima Atlantizma

Objavljen novi znanstveni rad o vrijednostima Atlantizma

IRMO-ovi znanstvenici, dr. sc. Sandro Knezović  i dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić, voditeljica Centra za održivi razvoj kroz kulturu, objavili su zajednički znanstveni rad Core values of Atlanticism: an important binding fabric of the concept or just a consequence...

Kulturno nasljeđe i brendiranje bana Josipa Jelačića

Kulturno nasljeđe i brendiranje bana Josipa Jelačića

IRMO-ov asistent Marko Raič sudjelovao je 16. listopada 2024. u prostorijama Zajednice protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata  na predavanju o banu Josipu Jelačiću (1801.-1859.) povodom 223. obljetnice Jelačićeva rođenja. Govornici su bili viši kustos Muzeja...

Skip to content